Magnetyczny rower treningowy

Ćwiczenia na rowerze treningowym pomagają zrzucić zbędne kilogramy, wzmacniają serce, układ oddechowy i mięśnie dolnych partii ciała oraz poprawiają wytrzymałość.

Zalety i wady magnetycznego roweru treningowego

Trenażery rowerowe z magnetycznym systemem hamowania mają następujące zalety w porównaniu do odpowiedników z napędem pasowym i blokowym

  • bezgłośna praca;
  • dokładność regulacji;
  • trwałość;
  • ergonomia;
  • niezawodność.

Wadą rowerów magnetycznych jest ich wysoka cena i wysokie koszty naprawy w przypadku awarii.

Konstrukcja urządzenia

Rower magnetyczny z napędem wielobiegowym składa się, z wielu elementów (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Sprzet-Cardio_Rowery-treningowe-1027.html). Konstrukcja magnetycznego symulatora rowerowego zawiera dwa magnesy stałe, które są umieszczone wewnątrz lub na zewnątrz koła zamachowego w pobliżu koła zamachowego. Pedały są przyciągane magnetycznie do koła zamachowego w celu wytworzenia obciążenia.

Napęd magnetyczny zapewnia płynne ładowanie, a w zależności od modelu intensywność pola magnetycznego może być regulowana mechanicznie lub automatycznie przez użytkownika.

Magnetyczne rowery treningowe z regulacją mechaniczną

Zasada działania magnetycznego roweru treningowego polega na tym, że po przekręceniu pokrętła regulującego intensywność wysiłku, magnesy stałe zmieniają swoje położenie względem koła zamachowego.

Zmniejszenie lub zwiększenie odległości pomiędzy kołem zamachowym a magnesami powoduje zmianę siły oporu indukowanej przez pole magnetyczne.

Sterowanie mechaniczne w rowerach

Zasada działania elektronicznie sterowanej magnetycznej maszyny treningowej jest podobna do sterowania ręcznego. Różnica polega na zastosowaniu serwomechanizmu, który automatycznie odwraca położenie magnesów stałych względem koła zamachowego bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony rowerzysty.

Jak wybrać rower magnetyczny


Rynek sprzętu sportowego oferuje maszyny treningowe z poziomym, pionowym lub hybrydowym układem siedzisk. Magnetyczne rowery treningowe z wyprostowanym siodełkiem są podobne w konstrukcji do tradycyjnego roweru i zapewniają intensywny trening.

Ergonomiczne zaprojektowane siedzisko jest wysokie, a kierownica znajduje się z przodu, dzięki czemu tułów kierowcy podczas jazdy jest pochylony do przodu. Siodełko i kierownica pełnią rolę punktów zaczepienia.

Rower poziomy wyposażony jest w specjalne siedzisko. Wykorzystywane są zarówno do celów sportowych jak i rehabilitacyjnych. Zapobiega to nadwyrężaniu dolnej części pleców podczas jazdy. Siedzisko z oparciem pełni rolę podpory. Oprócz konfiguracji siedzenia charakterystyczną cechą jest to, że pedały nie znajdują się pod siodełkiem, ale pod kierownicą.